Restaurace obrazu Působení boží milosti v dějinách lidstva od F. A. Maulbertsche

20.3.2011

Restaurovaný obraz je skicou k nástropní malbě Filozofického sálu knihovny Kláštera premonstrátů na Strahově. Námět a kompozice obrazu kopíruje nástěnnou malbu v knihovně premonstrátského kláštera v Louce u Znojma, který byl zrušen v rámci josefínských reforem. Poté byla klášterní knihovna přenesena do Strahovského kláštera, čímž vznikla i poptávka po realizaci aktualizované loucké nástropní malby. Výmalbou knihovny byl Maulbertsch pověřen již v pokročilém věku a na samotné realizaci se z velké části podílel mistrův pomocník. Samotné provedení nástěnné malby zdaleka nedosahuje živého a suverénního Maulbertschova přednesu mistrových skic.

CELÝ ČLÁNEK ZDE

Autor: Adam Pokorný   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému