O nás

Fotografické oddělení Národní galerie je specializované pracoviště věnující se jednak systematické obrazové digitalizaci sbírkových fondů sbírek NG, jedná se zejména o fotografie obrazů, plastik, grafických listů, kreseb, orientálního umění včetně uměleckého řemesla. K těmto účelům je fotooddělení vybaveno profesionálním ateliérem, umožňující důkladnou fotografickou dokumentaci rozdílných typů sbírkových předmětů. V poslední době se podařilo pilotně zprovoznit pracoviště pro zhotovování digitálních snímků v extrémně vysokém rozlišení, vhodné zejména k poskytování podkladů k výrobě vysoce kvalitních tištěných faksimilí. V další řadě oddělení pečuje o svůj obsáhlý archiv černobílých velkoformátových negativů, čítající více než 150 tisíc exemplářů, jejichž historie sahá až k počátkům předcházejícího století. Jsou tak kontinuálně zaznamenávány různé fáze vývoje stavu sbírkových předmětů a existuje takto i obrazová podoba již vrácených děl. Existuje též archiv barevných diapozitivů formátů 9x12 cm a 6x9 cm, které mapují zejména nejpodstatnější a nejčastěji publikovaná díla. Oddělení se také kromě své systematické spolupráce s jednotlivými sbírkami věnuje vyřizování žádostí na fotomateriál od externích žadatelů přicházející přes registr sbírek.