MINIMÁLNÍ STANDARD BEZPEČNOSTI A OCHRANY SBÍREK VÝTVARNÉHO UMĚNÍ

5.1.2015

Povinnosti správců nebo vlastníků muzejních sbírek pro dlouhodobé uchování sbírek jsou zakotveny v různých národních i mezinárodních dokumentech a předpisech. Jedním z úkolů metodického centra je sumarizace těchto předpisů a jejich zpřístupňování pro potřeby českých muzeí. Právě zveřejněná studie „Minimální standard bezpečnosti a ochrany sbírek výtvarného umění“ vznikla jako nezbytný rámec pro probíhající diskuzi o nastavení standardů práce v galerii – muzeu výtvarného umění, která již třetí rok probíhá v pracovních skupinách Rady galerií ČR. MC MVU na projektu Standardizace s RG ČR odborně spolupracuje a tato studie je jedním z výsledků této participace.

 

Národní galerie v Praze vydala v roce 2011 bezpečnostní metodiku - Manuál bezpečnosti sbírek a Vzdělávací modul (ISBN 978-80-7035-471-1) – která byla jedním z výstupů projektu NG „Modernizace bezpečnostních systémů v prostředí muzea/galerie“ realizovaného za finanční podpory Norských finančních mechanizmů a MK ČR. Tato metodika (stále dostupná na webu MC MVU v sekci Dokumenty) souhrnně rozpracovává všechny oblasti a základní bezpečnostní pravidla pro ochranu muzejních sbírek a dává návody postupu při realizaci či modernizaci bezpečnostních systémů v českých muzeích z hlediska tzv. dynamického chápání bezpečnosti sbírek, které se neomezuje pouze na moderní bezpečnostní technologie.
 
Vzhledem k vývoji této problematiky na půdě Evropské unie i v ČR, kde probíhá několik vědeckých projektů v oblasti památkové péče a uchovávání předmětů kulturní hodnoty, obrátilo se MC MVU na významného partnera NG při realizaci bezpečnostní metodiky – ing. Pavla Jiráska z Cultur Tech s.r.o. s žádostí o shrnutí tématu a aktualizaci bezpečnostní metodiky NG z pohledu právě probíhající diskuze o minimálním standardu bezpečnosti a ochrany sbírek výtvarného umění. Tato nová studie, která doplňuje již na tomto webu MC MVU publikované materiály a příspěvky ze seminářů, je vám nyní k dispozici ke stažení a zapracování do vlastních interních předpisů zaměřených na tuto problematiku v jednotlivých muzeích spravujících sbírky zapsané v CES na ministerstvu kultury.

 

Autor: Administrátor NG   |   Sekce: Dokumenty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
Nastavte si velikost písma:

TTT

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

2008 Metodické centrum pro muzea výtvarného umění Národní galerie

Metodické centrum Národní galerie v Praze, Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, 110 15 Praha 1
mcgalerie@ngprague.cz
www.mc-galerie.cz

 

Všechna práva vyhrazena © 2022 NETservis s.r.o.